Otázky a odpovědi

1. Co je to mléčná barva?

Mléčné barvy jsou skutečně z mléka a jsou jedny z nejstarších barev, které lidé používali. Víc o historii barev zde. Na rozdíl od našich dávných předků, máme teď barvy v práškové formě, a tak mají neomezenou životnost.

2. Z čeho se vyrábí mléčná barva?

Složení mléčných barev je z čistě přírodních surovin bez použití chemie. Skládají se z mléčné bílkoviny kaseinu, vápna, jílu, křídy a přírodních pigmentů. Více se dočtete na blogu.

3. Na jaké povrchy je vhodná mléčná barva?

Mléčné barvy jsou ideální na dřevo, ale také na jakékoliv savé porézní povrchy. Při použití podkladového nátěru můžete mléčné barvy použít i na sklo, kov, plast a jiné neporézní povrchy, viz. bod 7.

4. Jak se mléčné barvy aplikují?

Prášková barva se smíchá s vlažnou vodou v poměru 1:1, nechá se asi 10 - 15 minut odstát pro důkladné rozpuštění pigmentů a případných hrudek kaseinu. Nanáší se ideálně štětcem, ale může se použít váleček nebo stříkací pistole. Pro důkladné krytí se nanášejí dva až tři nátěry. Po zaschnutí se může nátěr osmirkovat velice jemným smirkovým papírem pro vyhlazení a dosažení sametového povrchu. Na povrch se následně nanese ochranný nátěr - vosk, lak nebo olej. Podrobný návod zde

5. Co je to mléčný vosk?

Vosk obsahuje karnaubský a včelí vosk. Konzistence vosku je tekutá, na rozdíl od jiných nábytkových vosků, které jsou tuhé. Vosk se tak lehce natírá a také ho tolik nespotřebujete. Video. Více informací zde

6. Jaký je rozdíl mezi lakem a voskem? Co je pro mě vhodnější?

Matný lak od The Crafty Bird je na vodní bázi a jeho obrovskou výhodou je jenom 10% lesku. Nabízíme lak interiérový. Exteriérový již není v nabídce. Na rozdíl od vosku je lak vhodný na hodně zatěžovaná místa. Více informací čtěte zde.

7. K čemu slouží podkladový nátěr?

Podkladový nátěr přilne k jakémukoliv povrchu, který nemusí být obroušený, a připraví plochu k nanešení mléčné barvy, která na tomto nátěru drží. Námi nabízený podkladový nátěr No-Moooove je čirý, bez zápachu a rozpouštědel, který se nanáší na neporézne, lesklé plochy kde by normálně mléčné barvy nedržely. Tento podkladový nátěr je neuvěřitelně silný a přilne k hladkým povrchům jako je sklo, keramika, keramické dlaždice, dýhy, laminát, plast.

8. Jaký je rozdíl mezi emulzí 007 Mega Bond a podkladovým nátěrem?

Oba mají stejný účel - přichytit mléčnou barvu na neporézní, lesklý povrch. Odlišný je postup práce. 007 Mega Bond smícháte přímo s namíchanou barvou a uděléte první nátěr. Podkladový nátěr No-Moooove nanesete jako první nátěr a po 2 hodinách když částečně zaschne nanesete první nátěr mléčnou barvou, tedy u tohoto postupu děláte jeden nátěr navíc, ale barva se vám bude lépe smirkovat pokud chcete ukázat původní podklad. Také barva smíchaná s emulzí 007 Mega Bond déle zasychá, až 2 hodiny. 

9. Jaké jsou výhody mléčných barev?

Úžasná přilnavost ke dřevu, ekologické bez chemie, unikátní odstíny, neomezená trvanlivost práškové barvy, jednoduchá aplikace vodou ředitelné barvy. Více informací čtěte zde.

10. Jak si mám vybrat vhodný odstín? Co když jsem nenašel/šla odstín dle mých představ?

Je důležité upozornit, že barvy, které vidíte na obrazovce, můžou být odlišné v závislosti od nastavení vašeho monitoru. Než barvou natřete váš nábytek, zkuste si ji nanečisto, ať víte jestli vám odstín vyhovuje. Vzorník barev si můžete objednat zde, popis odstínů můžete videt ve videu.  

11. Kolik MLÉČNÉ barvy mám namíchat?

Celé balení 230 g prášku + 625 ml vody = 1 litr barvy ⇒ kredenc nebo skříň asi 6,5 - 7 m2   

Polovina balení 115 g prášku + 312 ml vody = 500 ml barvy ⇒ komoda nebo truhlice asi 3,25 m2

Čtvrtina balení 57,5 g prášku + 147 ml vody = 250 ml barvy ⇒ malý stolek asi 1,5 m2

Vzorek 30 g prášku + 75 ml vody = 100 ml barvy ⇒ rám zrcadla nebo židle asi 0,75 m2

12. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI MLÉČNOU A JÍLOVOU BARVOU?

Jílovky jsou již namíchané emulze určené na interiérové omítky i dřevo. Jejich povrch je matný a rovnoměrný. Mléčné barvy jsou matné, ale dá se s nimi víc experimentovat, dosáhnout průhlednosti a různé efekty. Jílové barvy neobsahují kasein, a tak jsou vhodné i pro vegany a další lidi, kterým stará metoda využití mléka nevyhovuje.  

13. Proč mají JÍLOVé BARVy dodání 14 PRAC. dnů, musím opravdu čekat tak dlouho?

Jílovky v baleních 0,9 l, 2,5 l, 5 l a 10 l se míchají dle aktuálních zaplacených objednávek. Úhrada je nutná předem. Jde nám hlavně o čerstvost barev. Při objednání většího množství a víc kusů, můžeme dobu dodání zkrátit. Také pokud se zrovna trefíte a objednáte těsně před mícháním, můžete mít barvy doma do 7-9 dnů. 

14. Na co jsou vhodné TEXI barvy a na co ne?

Textilní barvy TEXI jsou určeny pro dekorování, malování na textil, ale například také na hliněné nádoby, sádrové odlitky, korok a savé materiály. Nejsou vhodné na kůži a usně. Nevhodné jsou i pro celoplošné barvení textílií (látka by byla příliš tvrdá). Pro barvení látek použijte WEJA rostlinné textilní barvy.